دسته بندی محصولات

مصاحبه با استاد هادی فضلی

مصاحبه با استاد هادی فضلی

 

 

بیوگرافی کوتاه از استاد هادی فضلی


استاد هادی خودتون رو معرفی کنید لطفا:

هادی فضلی هستم متولد سال 1354 در استان زنجان هستم

 

استاد فضلی چند سال هستش که در زمینه ی هنر چاقوسازی مشغول به کار هستید؟

بنده حدود 30 سال هست که در این هنر مشغول به کار هستم و از همان دوران نوجوانی وارد این هنر شده ام.

 

لطفا از استاد خودتان که این هنر را از ایشان آموختید برایمان بگویید

من چاقوسازی را در کنار برادرم شروع کردم و استاد اصلی بنده استاد امیرحسین رضایی بودن که در حدود 12 13 سال هست که از تجربه ایشان در ساخت آثار خودم بهره میبرم.

 

حوزه ی فعالیت شما در صنعت چاقوسازی چه مدل چاقوها و سبک هایی میباشد؟

بنده بصورت تخصصی در زمینه ی ساخت انواع چاقوهای آشپزخانه ، سلاخی، طبیعتگردی و قمه های زینتی و کلکسیونی فعالیت دارم.

 

 

چند نفر با چه میزان تجربه در کارگاه شما مشغول به فعالیت هستند؟

در کارگاه بنده به غیر از خودم 2 نفر دیگر مشغول به فعالیت هستند که هرکدام نزدیک به حدود 25 سال در زمینه ی ساخت چاقو تجربه دارند.

 

برای خیلی از مشتریان ما سوال است که در کارگاه شما چه نوع ابزارهایی برای ساخت چاقو وجود دارد لطفا برایمان از امکانات و ابزارهایی که در اختیار دارید بگویید.

ابزارها و دستگاه های بنده همان چیزی است که در کارگاه 20 متری من مشاهده میکنید. عموما ابزارهای و دستگاه هایی که در اختیار داریم ابتدایی ترین و معمولی ترین ابزارهای ساخت چاقو از قبیل دریل، دستگاه دینام، سنباده نواری هستند و به غیر از این ها دسترسی به تجهیزات حرفه ای و یا دستگاه های برش لیزری نداریم و استفاده هم نمیکنیم.

 

برای برش طرح چاقوها آیا از دستگاه های لیزری استفاده میکنید؟

خیر، عموم مراحل ساخت انواع چاقو در کارگاه بنده بصورت دستی میباشد و حتی برای برش و قالب طرح چاقو هم بصورت دستی عمل میکنیم و تا به حال از دستگاه های لیزر و سی ان سی برای ساخت هیچ کدام از مراحل چاقو استفاده نکرده ام البته ساخت این نوع چاقوها بصورت دستی سخت است ولی خودم علاقه دارم بیشتر مراحل ساخت چاقوهایم را بصورت دستی انجام دهم تا بصورت دستگاه

 

 

شدیدا بر روی سختکاری تمام چاقوهای تولیدی خودتان حساس هستید چرا اینقدر بر روی این مسئله حساس هستید و اطلاع داریم که تمام مراحل سختکاری چاقوها را خودتان بصورت شخصا انجام می دهید؟

خب مرحله ی سختکاری تیغه یکی از مهمترین قسمت های هرچاقویی به حساب می آید و چاقو هرچقدر ارزشمند و حتی طلا هم در ساختش به کار رفته باشد اگر سختکاری و درجه سختی خوبی نداشته باشد برای خریدار تاثیری نخواهد گذاشت. از این سو بسیار به مرحله ی سختکاری تمام چاقوهایم چه چاقوهای تیراژی و چه چاقوهای خاص حساس هستم و همیشه با دقت و وسواس بسیار زیادی این مرحله را سپری میکنم تا تیغه در نهایت قدرت و کیفیت خود باشد.

 

خودتان به ساخت چه نوع مدل چاقوهایی علاقه مند هستید؟

خود من به شخصه به ساخت قمه و قداره بسیار علاقه مند هستم. یکی از دلایل مهمی که به ساخت این مدل آثار علاقه مند هستم این است که شمشیر و قمه از قدیم از ایران به وجود آمده است و دارای پیشینه ی بسیار قدیمی است و به همین دلیل علاقه به ساخت این مدلکارها بیشتر دارم.

 

چه درخواست هایی ازارگان ها و سازمان هایی دارید که میتوانند در رونق گرفتن این صنعت نقشی داشته باشند؟

اولین چیزی که از مسئولان میخواهم حمایت و حمایت و باز هم حمایت است. این صنعت و این هنر زحمت و پیشینه ی بسیار زیادی دارد و زنجان را به مهد چاقو در ایران می شناسند. امیدوارم هستم که مسئولان از این صنعت حمایت کنند تا ما صنعتگران بتوانیم با خیال راحت تولیدات خودمان را به سراسر کشور و یا به خارج از کشور به راحتی و بدون دغدغه ارسال کنیم و برای کشور و شهرمان ارز آوری داشته باشیم. یکی از مشکلات مهمی که داریم ارسال نشدن محصولات و آثار ما می باشد که با تلاش مسئولان و حل مشکل حمل و مقل میتوانند تاثیر بسزایی در رفع این مشکل داشته باشند.

 

چگونه میتوانم آثار استاد هادی فضلی را ببینم و خرید کنم؟

شما مشتریان عزیز میتوانید با کلیک بر روی این لینک ( خرید آثار استاد هادی فضلی) به تمام آثار ایشان که در مجموعه ی وبسایت چاقوی زنجان درج شده است دسترسی داشته باشید و بتوانید مدل های موجود را از وبسایت خریداری کنید و مدل های ناموجود را برای ساخت رزرو نمایید.

 

 

استاد فضلی محبوب ترین فولاد برای ساخت چاقوی شما چه نوع فولادی است؟

بنده به فولاد دمشقی بسیار علاقه دارم. این فولاد به نوعی کامل ترین و باکیفیت ترین فولاد برای ساخت چاقو میباشد که ما به آن دسترسی داریم. از ویژگی های این فولاد میتوانم به قدرت برش بالا، استحکام بی نظیر، نقش های استثنایی و خاص بر روی تیغه اشاره کنیم که این ویژگی ها در فولادهای دیگر و معمولی وجود ندارد. تمام آثاری که از فولاد دمشقی بنده تولید میکنم از ساخته های استاد ابراهیم خدایی میباشد و با افتخار عرض میکنیم که فولاد دمشقی که این استاد عزیز تولید میکند هم از نظر نقش و پترن و هم استحکام و کیفیت کاملا سر تر از مدل های خارجی میباشد و به هیچ عنوان نیاز به واردات شمش های آماده دمشقی نداریم و با هنر استاد خدایی میتوانیم انواع مدلو طرح فولاد دمشقی را در ایران و زنجان در هر اندازه و نقشی تولید نماییم.

 

در ادامه میتوانید با مشاهده ویدیو کامل مصاحبه به تمام سوالات و پرسش هایی که ازاستاد هادی فضلی شده است دسترسی داشته باشید.